Víte, že slovo pexeso je českého původu! Údajným autorem tohoto slova je malíř Miloš Nesvadba, který jedno z prvních českých pexes namaloval a víte z čeho pochází. Z názvu soutěže „PEKelně SE SOustřeď“ Pro lepší fonetičnost se píše PEXESO.  Pexeso je karetní hra pro nejméně dva hráče. Balíček se skládá ze sudého počtu karet, v našem případě koleček, které tvoří dvojice. Cílem hry je nalézt co nejvíce dvojic. Dřevěné pexeso z vašich obrázků vyrábíme již od 1 ks. Pexeso má 32 obrázků, pro jeho hotovení je nutné dodat potřebný počet vašich fotografií v digitální podobě. V případě, že potřebujete jiný počet koleček, než je uveden, neváhejte nás kontaktovat.

Pravidla

Kolečka se zamíchají a rozloží lícem dolů tak, aby žádný z hráčů neznal jejich rozložení. Hráči postupně otáčí dvojici koleček lícem vzhůru, aby je viděli i ostatní hráči. Pokud kolečka patří k sobě (stejný obrázek), hráč je odebere a otáčí další dvojici (lze hrát i variantu, ve které i po nalezení shodné dvojice pokračuje další hráč v pořadí). Pokud kolečka  k sobě nepatří, otočí je zpět lícem dolů a pokračuje další hráč v pořadí. Hraje se tak dlouho, dokud nejsou všechna kolečka rozebrány. Vítězem se stane hráč s největším počtem nalezených dvojic.

Historie pexesa podrobněji:

Kdo z nás si neprošel obdobím pexesománie? Pexeso je interaktivní hra na velice jednoduchých základech a je ji tedy schopno pochopit i malé dítě. Odkud se tu ale pexeso vzalo a kdy?

Možná se vám to bude zdát neuvěřitelné, ale historie pexesa je velice dlouhá. Za původem se vydejme do Japonska, kde ji již znali v období Edo. Kai awase, jak se zde této původní hře říká, patří mezi oblíbenou hru japonské šlechty. Ženy si dokonce nosívaly kai awase do manželství jako věno. Hra nečítala kartičky, tak jak známe u pexesa u nás, ale skládala se až z 360 párů mušlí, které byly z vnitřní strany opracované, zdobené zlatem a malované, či decoupované. Je známo, že dostat pár těchto mušlí darem bylo velkým dárkem. Dnes se již vyrábí spíše jako suvenýry a čítají pouhých 54 párů.

Z Japonska tuto hru převzali Angličani, kteří ji pojmenovali Concentration memory, nám z posledních let tolik známé Memory. Odkud se ale vzalo tedy české pexeso? Může za něj televize. Přesněji jeden televizní pořad vysílaný v šedesátých letech na české televizi, jmenoval se Pekelně Se Soustřeď, který byl na principu hledání dvou stejných obrázků. Od něj se pak odvodilo dnes již zažité pexeso. Naše pexesa se tisknou na tvrdý papír a je nutné je rozstříhat na malé čtverečky, obvykle nás příliš nestojí, ale z druhé strany často se ztrácí, krčí se a nevydrží tolik jako zahraniční Memory na lepence. To je zase pro změnu příliš drahé a mít jich doma několik znamená sáhnout hluboko do kapsy.

Zdroj: www.detskestranky.cz